Czy wiesz, że…

Koń musi się rozglądać?

Koń, aby ustawić sobie ostrość na danym przedmiocie musi manewrować głową. Przy opuszczonej głowie, widzi dobrze z bliska i w dół, natomiast przy podniesionej głowie widzi cały horyzont.
Wymuszona przez nas pozycja głowy sprawia, że koń nie widzi dokąd idzie, widzi jedynie swoje kopyta i kawałek piasku. Jeśli się zdenerwuje musi podnieść głowę, aby zobaczyć ewentualne zagrożenie. Ściąganie głowy z powrotem na dół jeszcze to zdenerwowanie nakręca.

Bez kategorii

Czy wiesz, że…

Pastwiska jakie występują w naszym klimacie i jakie często postrzegamy za piękne, zielone i soczyste są bardzo nieodpowiednie dla koni?

Takie pastwiska to pastwiska głównie dla krów. Kilka gatunków traw, które szybko odrastają i są stosunkowo odporne na zgryzanie. Dużo energii, mała różnorodność. Koń pasie się selektywnie, więc powinien mieć szansę wybierać! Jest to zwierzę stepu, pastwisko powinno więc być do stepu zbliżone. Duża różnorodność – ok. 120 gatunków roślin, mało energii. Istotnym składnikiem diety są drzewa i krzewy. Mała różnorodność prowadzi do niedoborów ważnych dla zdrowia pierwiastków.

Ciekawostki

Czy wiesz, że…

Najlepszy wiek do zajeżdżania konia to ok. 6 lat?

Ma to związek z dojrzałością układu kostnego u koni. Jeśli zaczekamy do momentu całkowitego skostnienia kręgosłupa, otrzymamy konia elastycznego i miękko noszącego. Konie eksploatowane zbyt wcześnie i zbyt intensywnie w młodym wieku miewają w przyszłości poważne problemy z grzbietem, są usztywnione, a ich kręgosłup może zostać nieodwracalnie zablokowany.
Czy to oznacza, że koń do 6 roku życia ma być bezrobotny? Absolutnie nie! Oczekiwanie to doskonały czas na pracę z ziemi (budowanie zaufania, praca nad gibkością), leśne spacery “w ręku” (wzmacnianie dzielności konia) i lekką pracę w zaprzęgu od 3 roku życia (budowanie muskulatury bez obciążenia). Wszystko to sprawi, że przyjęcie siodła stanie się czystą formalnością.
Warto poczekać!

Ciekawostki

Czy wiesz, że…

Posiłkowe karmienie koni zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wrzodów?

U koni karmionych posiłkowo częstotliwość występowania wrzodów jest ogromna. Aż 80-90% tak karmionych koni cierpi na tą chorobę, która często przebiega bezobjawowo lub jedynym jej objawem jest gorsze przybieranie na wadze.

Wynika to z faktu, że koń nie posiada pęcherzyka żółciowego – żółć jest produkowana ciągle, a więc żołądek powinien być napełniany ciągle. Już 4 godziny przerwy w posiłku powodują, że pH w żołądku spada poniżej 2 – TO JEST CZYSTY KWAS! Dodatkowo, jeżeli głodny koń zostanie zmuszony do ruchu kwas ten zachlapuje nieosłonięte ściany żołądka powodując właśnie wrzody lub też inne schorzenia.

Ciekawostki

Czy wiesz, że…

Brak stałego dostępu do paszy objętościowej jest główną przyczyną występowania kolek?

Aż 95% kolek spowodowanych jest dopuszczeniem do tego, aby koński przewód pokarmowy był pusty. Kiedy ściany jelita grubego są wypełnione, nie ma możliwości, aby przewód się załamał. Kiedy zostaje pusty łatwo jest go złamać lub skręcić.

Ciekawostki

Czy wiesz, że…

System powolnego żywienia (siatki) zapewnia maksymalnie zbliżone do naturalnego wypełnienie przewodu pokarmowego u koni?

Koński żołądek ma ok. 10l pojemności – to stosunkowo niedużo jak na tak potężne zwierzę. W naturalnym środowisku koń je i szuka pożywienia przez 16-18 godzin na dobę, pokonując średnio 35km. Taki system żywienia powoduje, że żołądek nigdy nie jest pusty, ale też nigdy nie zdąży się całkowicie napełnić.

Bardzo podobnie jest w przypadku pobierania siana z siatek lub paśników o małych oczkach. Koń wyciąga i przeżuwa pojedyncze źdźbła siana, trawiąc je dokładnie. Do tego zamiast najadać się na zapas, może zjadać tyle ile chce, dostosowując to do swoich potrzeb.

Karmienie posiłkowe powoduje, że koń zjada naraz dużo i w szybkim czasie, a jego mały żołądek zostaje opróżniony zanim zdąży strawić treść. Dodatkowo im szybciej żołądek się napełnia, tym szybciej się opróżnia, co skutkuje tym, że koń przez większość czasu stoi głodny.

Ciekawostki

Czy wiesz, że…

Prawidłowa biomechanika ruchu konia zapewnia lepszą przyczepność na niestabilnym podłożu?

Błoto na placu wcale nie musi oznaczać nieudanej jazdy. Kiedy koń porusza się prawidłowo od piętki, ryzyko poślizgu jest minimalne.
Dodatkowo dbałość o prawidłową postawę ciała, zarówno w ruchu, jak i w pozycji ”stój”, wzmacnia możliwości atletyczne konia. Zmniejsza ryzyko naciągnięć i naderwań ścięgien, zapewnia lepszą równowagę, ułatwia poruszanie i buduje pewność w jeździe.

Ciekawostki

Czy wiesz, że…

Przy niepoprawnie funkcjonującym mechanizmie kopyta, dolna część kończyny konia jest stale niedokrwiona?

Dzieje się tak dlatego, że w dolnych odcinkach końskich kończyn nie ma mięśni. Krew potrzebuje więc innego rodzaju pomocy, aby wrócić żyłami do serca. Odpowiedzialny jest za to mechanizm pompowania krwi znajdujący się w kopycie. Aby działał prawidłowo konieczne jest spełnienie trzech warunków: kopyto musi mieć możliwość rozszerzenia się w momencie uderzenia o ziemię, zdrowa strzałka musi wchodzić w aktywny kontakt z podłożem i koń musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu.

Skutkami zaburzeń tego mechanizmu są: słabsze tempo przyrostu i słabsza jakość rogu kopytowego, gorsza amortyzacja, a więc większe obciążenie poszczególnych stawów i pozbawienie kopyt czucia (podobnie jak u nas w zdrętwiałej nodze).

Dysfunkcja tego mechanizmu powoduje również powstawanie obrzęków na nogach koni kutych lub stojących długotrwale w boksie (tj.opoje).


Zdjęcie zapożyczone z google.pl – noga po lewej bez podkowy, po prawej podkuta.

Ciekawostki

Czy wiesz, że…

Jedynym zaleceniem do aresztu boksowego dla konia powinno być złamanie?

Ograniczenie ruchu i przestrzeni w przypadku nadwyrężeń, naderwań i innych tego typu kontuzji generuje tylko kolejne problemy. Proces leczniczy zostaje zahamowany, ponieważ kończyny nie są prawidło ukrwione. Krew w dolnych partiach kończyn jest pompowana poprzez strzałkę, która raz za razem uderza o ziemię. W boksie te uderzenia są ograniczone do minimum, więc nogi zostają pozbawione czucia i możliwości prowadzenia procesów naprawczych, a do tego dochodzi jeszcze stanie na często wilgotnej ściółce, co nie służy kopytom, oraz separacja od stada mogąca powodować depresję.

Ciekawostki

Czy wiesz, że…

Prawidłowy rozwój mięśni jest nierozerwalnie związany z prawidłowym funkcjonowaniem całego organizmu?

Aby masaż spełnił swoje zadanie, zapewnione musi być zdrowie kopyt, zbilansowana dieta, prawidłowo prowadzony trening oraz odpowiednia ilość ruchu.

Jeśli chcesz, aby Twój koń cieszył się dobrym zdrowiem i towarzyszył Ci przez długie lata zadbaj o wszystkie aspekty jego życia. Zapewniam kompleksowe podejście zarówno do konia, jak i do jeźdźca. Doradztwo z zakresu żywienia i suplementacji, ustalanie planu treningowego, jeździectwo w zgodzie z biomechaniką ruchu konia, profilaktyka kopyt, masaż klasyczny z elementami Metody Mastersona, a ponadto mnóstwo ciekawostek do znalezienia niebawem na stronie.

Zapraszam do współpracy wszystkich, dla których koń jest czymś więcej niż tylko “maszynką do jazdy”.

Ciekawostki